Rovaniemen uimahalli Vesihiidessä harjoitellaan vesipelastustaitoja Vesisankarit-rastipisteillä koulu-uintien yhteydessä 24.3.–28.3. Monipuoliset harjoitukset sisältävät mm. pelastus- ja pelastautumishyppyjen harjoittelua sekä pelastautumishaasteen, jossa harjoitellaan vedestä pelastautumista ryhmässä. Järjestelyistä vastaavat uimahallin henkilökunta ja Swimming Club Rovaniemi.
Koululiikuntaliiton koordinoiman Vesisankarit-hankkeen tavoitteena on edistää vesi- ja vesipelastustaitoja tapahtumissa ja kouluissa. Vesisankarit-tapahtumia on järjestetty ympäri Suomen uimahalleilla, uimarannoilla ja maauimaloissa jo yli 490. Vesisankarit-hanke on toiminut vuodesta 2015 ja tänä vuonna onkin hankkeen kymmenes vuosi! ”Juhlavuoden kunniaksi on julkaistu paljon uusia tehtävävinkkejä toiminnallisille rastipisteille, jotka innostavat vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun. On upeaa, miten vesipelastustaitoja edistetään peruskoululaisten koulu-uinneissa Vesisankareiden materiaalein”, kertoo Vesisankarit-koordinaattori Mette Lammi Koululiikuntaliitosta.
Koululiikuntaliiton koordinoimassa Vesisankarit-hankkeessa ovat mukana Sukeltajaliitto, Suomen Melonta- ja Soutuliitto, Suomen Meripelastusseura, Suomen Punainen Risti, Suomen Purjehdus ja Veneily, Suomen Uimaliitto sekä Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Hanketta tukee Reijo Rautauoman säätiö sekä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.
Lisätietoa hankkeesta: www.vesisankarit.fi
—————————————————————-
Rovaniemen Vesisankarit-tapahtumavastaava:
Jari Virta jari.virta@rovaniemi.fi