Meri-Porin uimahalli täyttyy koululaisista maanantaina 14.4. kun uimahallissa järjestetään Vesisankarit-koululaistapahtuma. Ennakkoon ilmoittautuneet luokat pääsevät tutustumaan vesi- ja vesipelastustaitoihin monipuolisilla rastipisteillä. Luvassa on mm. vesipelastustehtäviä, vesipallorasti, sukellusrasti, räpyläuintia, vesijumppaa, uintikisailua sekä harjoituksia optimistijollalla. Meri-Porin tapahtuman järjestelyistä vastaavat Porin liikuntapalvelut, Pihlavan Työväen Urheilijat, Porin Uimaseura, BSF purjehdusseura, Vesipalloseura Sentterit, Matti Mattsson ja K-Supermarket Dyyni.
Koululiikuntaliiton koordinoiman Vesisankarit-hankkeen tavoitteena on edistää vesi- ja vesipelastustaitoja tapahtumissa ja kouluissa. Vesisankarit-tapahtumia on järjestetty ympäri Suomen uimahalleilla ja uimarannoilla jo yli 500. Vesisankarit-hanke on toiminut vuodesta 2015 ja tänä vuonna onkin hankkeen kymmenes vuosi! ”Juhlavuoden kunniaksi on julkaistu paljon uusia tehtävävinkkejä toiminnallisille rastipisteille, jotka innostavat vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun. Tapahtumien teemana on vesitaitoja ilon kautta ympäristöä säästäen. Vesisankareiden välineet tuovat tapahtumien rastipisteille paljon hauskoja pelejä ja leikkejä. Kannustamme uimahalleja ottamaan myös omat välineet käyttöön, sillä ne tuovat paljon mukavaa tekemistä vesitaitojen parissa”, kertoo Vesisankarit-koordinaattori Mette Lammi Koululiikuntaliitosta.
Koululiikuntaliiton koordinoimassa Vesisankarit-hankkeessa ovat mukana Sukeltajaliitto, Suomen Melonta- ja Soutuliitto, Suomen Meripelastusseura, Suomen Punainen Risti, Suomen Purjehdus ja Veneily, Suomen Uimaliitto sekä Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Hanketta tukee Reijo Rautauoman säätiö sekä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.
Lisätietoa hankkeesta: www.vesisankarit.fi
—————————————————————-
Lisätietoa Meri-Porin Vesisankarit-tapahtumasta:
Suvi Haanpää, Meri-Porin Vesisankarit-tapahtumavastaava / suvi.haanpaa@edupori.fi