Tervetuloa mukaan Vesisankarit-tapahtumaan! Rajamäen Uimahallissa järjestetään kaikille avoin Vesisankarit-tapahtuma torstaina 20.2. klo 10–13. Tapahtumassa harjoitellaan vesi- ja vesipelastustaitoja monipuolisilla rastipisteillä. Luvassa on mm. pelastusliivien pukemisharjoitus, snorkkelien kokeilua, pelastusvälinerasti ja vesipalloilua. Järjestelyistä vastaavat Rajamäen Uimahallin henkilökunta.
Koululiikuntaliiton koordinoiman Vesisankarit-hankkeen tavoitteena on edistää vesi- ja vesipelastustaitoja tapahtumissa ja kouluissa. Vesisankarit-tapahtumia on järjestetty ympäri Suomen uimahalleilla, uimarannoilla ja maauimaloissa jo yli 480. Vesisankarit-hanke on toiminut vuodesta 2015 ja tänä vuonna onkin hankkeen kymmenes vuosi! ”Juhlavuoden kunniaksi on julkaistu paljon uusia tehtävävinkkejä toiminnallisille rastipisteille, jotka innostavat vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun. Tapahtumien teemana on vesitaitoja ilon kautta ympäristöä säästäen. Vesisankareiden välineet tuovat tapahtumien rastipisteille paljon hauskoja pelejä ja leikkejä. Kannustamme uimahalleja ottamaan myös omat välineet käyttöön, sillä ne tuovat paljon mukavaa tekemistä ja innostavat vesitaitojen harjoitteluun”, kertoo Vesisankarit-koordinaattori Mette Lammi Koululiikuntaliitosta.
Koululiikuntaliiton koordinoimassa Vesisankarit-hankkeessa ovat mukana Sukeltajaliitto, Suomen Melonta- ja Soutuliitto, Suomen Meripelastusseura, Suomen Punainen Risti, Suomen Purjehdus ja Veneily, Suomen Uimaliitto sekä Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Hanketta tukee Reijo Rautauoman säätiö sekä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.
Lisätietoa hankkeesta: www.vesisankarit.fi
—————————————————————-
Lisätietoa Vesisankarit-tapahtumasta:
Matias Patrikainen, Rajamäen Vesisankarit-tapahtumavastaava